Böbreklerimiz sağlıklı bir yaşam sürmemiz için en önemli organımız; vücuttaki toksik maddeleri atan, kanı temizleyen, bazı hormonların salınımını ve vitamin mineral emilimini sağlamakta. Böyle önemli faydaları olan bir organı korumak ise en başta beslenme düzenimizi değiştirmekle başlıyor.

 

Yeteri kadar su için

Böbreklerin filtrasyon işlemini yapabilmesi, toksik maddeleri atabilmesi için yeteri kadar suya ihtiyacı vardır. İçilmediğinde ödem sorunu yaşanacak, toksik maddelerin birikimi vücudunuza zarar verecek hatta böbrek taşı oluşum riski bile artacak.

 

Protein ağırlıklı diyetler yapmayın

Son zamanlarda moda olan protein diyetlerinin birçok sağlık sorununu tetiklediğini biliyoruz ama hızlı kilo kaybı için sağlığını tehlikeye atanlar da oldukça fazla. İhtiyacımızdan fazla protein aldığımızda özellikle kırmızı et ağırlıklı beslendiğimizde en başta böbreklerimiz olumsuz etilenmekte. Daha fazla protein böbreklerin daha fazla çalışması demek ve zamanla böbrek fonksiyonlarında da hasar oluşabilmekte.

 

Tuz tüketiminizi azaltın

Alışkanlıklar damak tadımızı etkiliyor, ailenizde veya çevrenizdekilerin beslenme alışkanlıklarından illaki etkileniyoruz. Yemeklerin tadına bakmadan tuz serpmek bunlardan biri. Vücudumuzun elbette tuz içerisindeki sodyuma ihtiyacı var ama fazlası kan basıncını artırıp, böbrek fonksiyonlarını da olumsuz etkiliyor.

 

Şeker ve şekerli besinlerden uzak durun

Şekerin vücudumuza birçok olumsuz etkisi var, böbreklere en büyük zararı ise fazla miktarda tüketildiğinde idrarda protein kaçağına neden olabilmekte.

 

Kahve tüketiminizi azaltın

Fazla miktarda kahve tüketimi içeriğindeki kafeinden dolayı hem kan basıncınıza hem de böbreklere olumsuz etkisi olabilmekte.Diyetisyen Özlem Sert Aydın

 

Alkolden uzak durun

Sosyal içicilerdenseniz çok sorun yok ama haftanın birkaç günü ya da hergün alkol tüketiyorsanız karaciğer ve böbrek sağlığınızı da tehlikeye atıyorsunuz demektir. Fazla tüketilen alkol toksik madde miktarını artırıp böbreklere zarar verebilmekte.

 

Diyetisyen Özlem Sert Aydın