Daha çok ramazan ayında birazda korkarak tükettiğimiz hurmanın aslında sayısız faydası var. İçeriğinde minerallerden kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, potasyum, kükürt, klor, fosfor, vitaminlerden B grubu, A, C vitamini, beta-karoten bulunmaktadır.


*Günde 2 adet tüketilen hurma kabızlık, sindirim problemi, zayıflık, iştahsızlık, kalp problemleri, mide bulantısı ve hatta kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucudur.

*Birçok besin öğesini yüksek oranda içeren tek meyve olan hurma bebek ve çocuklarda sağlıklı büyüme ve gelişmeyi sağlar. 

*İçeriğindeki oksitosin hormonu benzeri bir madde ile doğumu kolaylaştırır, emziklilikte süt miktarını artırır.

*Göz sağlığı için önemli olan beta karotenden zengindir ve düzenli tüketildiğinde özellikle gece körlüğüne faydalı olduğu bilinmekte.

*Lif oranı yüksek olmasıyla laksatif etkiye sahiptir, kabızlık sorunu yaşayanlar akşamdan bir bardak su içine 2 adet hurmayı ilave edip sabaha kadar bekletip aç karnına tükettiklerinde bu sorundan kurtulabilirler.

*Kalori ve besin değerinin yüksek olması kilo alamama problemi yaşayanlarda faydalıdır. İçeriğinin %60’ı şekerdir. Akşam yatmadan önce 1 bardak süte 2 adet hurma ve 1 yemek kaşığı bal ilave edip tüketin.

*Kalp hastalıklarında özellikle ritm bozukluklarında faydalıdır, LDL (kötü kolesterol) seviyesini düşürür.

*Alkol tüketen kişilerde karaciğer yağlanmasına karşı koruyucudur ve toksik maddelerin atımını hızlandırır.

*İçeriğinde en az 20 adet farklı aminoasit içermektedir. Hücre yaşlanmasına karşı korur, bir nevi gençlik iksiridir.

*B vitaminlerinden ve magnezyum mineralinden zengin olması nedeniyle depresyona, sinir hastalıklarına karşı koruyucudur.

*Aç karnına tüketildiğinde barsak parazitlerini öldürür.

*Hiçbir yan etkisi olmayan, kansere karşı koruyan doğal bir ilaçtır.

Diyetisyen Özlem Sert Aydın