Kilo vermem durdu ama neden

Kilo verme sürecinde zayıflama programınızın diyetisyeniniz tarafından kan bulgularınıza, yaşam tarzınıza, vücut analiz sonuçlarınıza göre hazırlanması elbette en sağlıklı yolu. Ama bu işi kendi çabanızla yapıyor ama istediğiniz sonuçları alamıyorsanız nedenlerine bir bakalım;


Su tüketiminiz azalmıştır
Su yediğiniz yiyeceklerin sindirilmesi, vücuttan atılması, tokluk hissinizin artması, metabolizmanın çalışması için gereklidir. Eğer su tüketiminiz azalmışsa kilo kaybınızda azalacaktır.

Etiket okumuyorsunuzdur
Çoğumuz paketlenmiş ürün tükettiğimizde paketin üzerinde yazılanları okumadan direk mideye indiririz. Artık çoğu üründe kalori değeri, yağ oranı, şeker içerip içermediği hatta alerjik reaksiyon yapabilen katkı maddeleri dahi belirtiliyor. Paketin boyutuna bakıp aldanmayın, diyet ürünlerle arasında 300 kalori fark olabilir.

Beyaz unlu mamullere yönelmiş olabilirsiniz
Tam buğday veya kepekli unla yapılan mamüler elbette beyaz unlulara göre lezzet farkına sahip ya vücuda etkileri. Tükettiğiniz beyaz unlu besinler kan şekerinizi hızlı yükseltip sizi daha çok acıktıracak ve yağa dönüşüm de hızlanacak unutmayın.

Protein ihtiyacınızı sınırlandırmışsınızdır
Günlük protein ihtiyacınızı yumurta, süt, yoğurt, et, tavuk, balıktan karşılıyor olabilirsiniz ama kurubaklagiller de proteinden zengin besinlerdir. Ayrıca kurubaklagiller et grubuna göre daha az yağ içerir, daha fazla lif olması nedeniyle tokluk hissi daha çok olacaktır, kolesterol seviyesini düşürür.

Uykudan önce kendinizi buzdolabının önünde buluyorsunuzdur
Alışkanlıkların değişmesi zordur ama istenildiğinde imkansız diye de birşey yok. Gece yeme sendromu ilk başta uyku öncesinde sizi rahatlattığı ve daha derin uyuduğunuz için başlayabilir ama dikkat edilmezse tehlikeli sonuçlara da neden olacaktır.

Televizyon karşısında yemek yiyorsunuzdur
Çocukluk döneminden yetişkinliğe kadar televizyon karşısında yemek yenmesini istemiyoruz, nedeni basit; hızlı yemek yeniyor, farkında olmadan ihtiyacınızdan fazla tüketiyorsunuz ve tokluk hissinizi çok sonra hissediyorsunuz.

Porsiyonlarınız büyümüş olabilir
İdeal diyet programınızda ihtiyacınız olan bütün besin grupları gram veya kaşık veya bardak olarak ölçülerle verilir. Eğer siz tüketmeniz gereken etten daha fazla yiyor, ekmek daha fazla tüketiyor, meyveleriniz ara öğününüzde birkaç porsiyon ise kilo kaybınız yavaşlamaması hatta artmaması gayet doğal.

Diyetisyen Özlem Sert Aydın