Prostat ve Beslenme

Daha çok 50 yaş üzeri erkeklerde görülen prostat büyümesi, iltihaplanması veya kanserinde erken teşhis kadar tedavi sürecinde ve öncesindeki beslenme de önemlidir. Yapılan çalışmalar erkeklerin beslenme tarzının prostat kanseri riskini etkilediği yönünde.

1.Lif ve kompleks karbonhidrattan zengin, yağ ve proteinden düşük bir beslenme programı prostat kanseri riskini %70 azaltmaktadır. Tüketilen karbonhidrat kaynağının türü oldukça önemli. Komleks karbonhidratlar riski düşürürken basit karbonhidrat tüketiminin artması riski de artırmakta.

2.Ayrıca çok fazla süt tüketilmesi de prostat kanseri riskini artırabilmektedir. Araştırmada sütün etkisi belirtilip süt ürünlerinin; yoğurt, peynir, dondurmanın ise riski artırmadığı belirtilmekte.

3.Metabolik sendrom birçok hastalığı olumsuz etkilediği gibi prostat kanserini de olumsuz etkilemekte. Metabolik sendrom teşhisi olan kişilerde riskin arttığı hatta %94’lere vardığı belirtilmekte.

4.Kalsiyum mineralinin seviyesi de oldukça önemli. Kan bulgularında düşük kalsiyum seviyesi olan kişilerde normal seviyede olan kişilere göre prostat kanseri riski daha yüksek bulunmuştur.

*Su tüketimine özen gösterin, günde 2 lt su için

*Alkol, asitli ve kafeinli içecek tüketiminizi azaltın

*Her öğün lifli beslenin, sebze, meyve, kurubaklagiller, tahılların koruyucu özelliği bulunmakta

*Kırımızı et tüketiminizi azaltıp beyaz et, özellikle balık tüketiminizi artırın. Balık içeriğindeki omega-3 nedeniyle prostata karşı koruyucudur

*Antioksidanlardan zengin beslenin, özellikle likopen ve C vitamini gibi iki kanser savaşçısı olan bileşimi içeren domates ve karpuz tüketimine özen gösterin

*Selenyumun prostata karşı koruyucu etkisi bilinmektedir, prostat problemi olan kişilerin kan bulgularında selenyum seviyeleri daha düşük tespit edilmiş ve selenyum takviyesi ile bulguları düzelmiştir

*Çinko vücudumuz için önemli bir mineral, eksikliği hücre fonksiyonlarını olumsuz etkilediği için prostat sağlığını da olumsuz etkiliyor. Çinko içeren besinlerden zengin beslenmek önemli

*Özellikle brokoli, karnabahar, lahana, brüksel lahanası, kırmızı greyfurt, karpuz, domates, yeşil çay, beyaz çay, soya fasulyesi ve sarımsak prostattan korunmak için mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken besinlerdir.

Diyetisyen Özlem Sert Aydın