type of obesity

 

 

 

 

 

Ne tür şişmansınız?

Vücut yağ miktarının sağlığı bozacak şekilde artması şişmanlık olarak tanımlanır ve vücuttaki dağılımına göre sınıflandırılır.

Android şişmanlık
Vücudun üst bölümünde oluşan şişmanlıktır, elma tipi şişmanlık olarak da tanımlanır. Göbeğin üstünde kalan karın bölgesi, göğüs bölümü, boyun ve yüzde kilo artışı gözlenir. Daha çok erkeklerde göbeği ileri doğru çıkararak yürüme, kemerden dışarı sarkan göbek android şişmanlığın karakteristik özelliğidir. 50 yaş üzeri erkeklerde daha fazla görülmektedir.

Ölçüm yapılırken elbette vücut analiz cihazı ile değerlendirmek daha sağlıklıdır ama evde bir mezura ile de ölçülebilinir. Bel çevresi ölçüsünün kalça çevresine oranıyla tesbir edilir. Eğer çıkan sonuç kadınlarda 0.85, erkeklerde 1 üzeri ise android şişmanlıktan bahsedilebilinir.

Bu tarz bir şişmanlık tehlikeli sonuçlar oluşturabilir, karın bölgesinin yağlanması birçok hastalığı da tetikler. En başta kalp damar hastalıkları, diyabet, safra kesesi hastalıkları, karaciğer yağlanması, eklem hastalıkları görülebilir.

Gizli Şişmanlık
Şişmanlığın en tehlikeli türüdür çünki teşhisi zordur. Kişi tartıya çıktığında fazla kilosu yoktur ve dışarıdan da normal görünür. Vücut analizi cihazı ile veya bir cerrahi müdahale sırasında ancak tesbit edilir.

Gizli şişmanlık karın içindeki organları kaplayan kalın yağ kitlesi olarak tanımlanabilir. Teşhis edilmesi önemlidir, aksi takdirde birçok hastalığın oluşumunu tetikler hatta erken yaş ölümlerine dahi neden olabilir.

Jinoid şişmanlık
Armut tipi şişmanlık olarak da bilinir. Erkeklere göre kadınlarda daha fazla görülmektedir. Karnın alt bölümünde, basende ve kalçalarda yağ kitlesi daha fazladır. Kadınlarda damar hastalıkları ve varise neden olabilir, daha sonraki dönemlerde eklemlere yük binerek eklem hastalıklarını tetikler, yürümede, hareket etmede zorluk yaşanabilir.

Diyetisyen Özlem Sert Aydın