En yaygın mide ve bağırsak hastaklıklarından biri olan spastik kolon, karın ağrısı, şişkinlik, gaz, ishal veya kabızlıkla belirti gösterir. Hastalığın nedenlerine baktığımızda belirli yiyeceklere duyarlılık vardır; örneğin çay, kahve, alkol ve bazı kişilerde kepekli ürünler belirtileri tetikler. Psikolojik yapının da etkisi büyüktür.


1.Buğday, mısır, çay, kahve, nane, süt ve süt ürünleri ve turunçgillere karşı daha fazla duyarlılık vardır. Bu besinlerin hepsi veya birkaçı beslenmelerinden alındığında şikayetler de azalabilmektedir.

2.Laktaz enzimi eksikliği yine bu hastalığı etkiler. Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktozun sindirilemeyip gaz, karın ağrısı ve ishalle neden olur.

3.Çay, kahve ve alkol mide, bağırsak çeperine zarar verebileceğinden sindirimi olumsuz etkileyebilmektedir. Diyetisyen Özlem Sert Aydın

4.Bağırsakta bakteri veya parazit üremesi de karın ağrısı, gaz ve şişkinlik, ishale neden olabilir. Elbette yararlı bakterilerde vardır özellikle sindirimde görevli olanlar ama zararlı bakterilerin sayısının artması şikayetleri artırır.

5.Kepekli ürünler her zaman faydalı olamamakta eğer kişide buğdaya karşı alerji varsa kepekli ürünler şikayetleri artıracaktır.

6.Yemekleri hızlı yemek, çiğnemeden yutmak, yemek sırasında konuşmak da bağırsak hareketlerini olumsuz etkiler.

7.Kurubaklagiller de şikayetleri artırabilir, ya tüketimi azaltılmalı ya da uygun pişirme teknikleri uygulanmalıdır.

8.Stres hayatımızı her açıdan olumsuz etkilemektedir ve bağırsaklarda strese çok duyarlıdır. Depresif yada stresli kişilerde bu şikayetlerde sıklıkla görülmektedir.

Diyetisyen Özlem Sert Aydın