Diyetisyen kontrolünde kilo verin

Sağlıklı kilo vermek istiyor ve bunu kendi çabalarınızla başaramıyorsanız diyetisyen desteği almanız şart. Kendini diyetisyen olarak tanıtan spor eğitmenleri, ortopedi uzmanları, aile hekimleri, estetisyenler hatta mankenlerden ziyade bu konuda en az 4 yıllık eğitim almış işin uzmanından, diyetisyenlerden destek alın. Diyetisyenlere sadece kendi özel ofislerinden değil birçok sağlık kurumundan da ulaşabilirsiniz.

Kilo verme sürecinde amacınız hızlı bir şekilde ideal kiloya ulaşmaktan ziyade uzun vadede yavaş ve sağlıklı bir şekilde zayıflayarak ulaşılan kiloyu korumak olmalıdır. Bunun için de gerekli olan yerleşmiş alışkanlıkları değiştirerek yeni bir yaşam tarzına uyum sağlamanız gerçekleştirilmelidir.

Diyetisyeniniz bu süreçte size nasıl yardımcı olacak;
*Diyetisyeniniz özgeçmişinizi detaylı bir şekilde inceller; çocukluğunuzdan bugünüze kadar olan süreçte kilo durumunuz, beslenme alışkanlıklarınız, aktivite durumunuz, çalışma koşullarınız kayıt edilir.

*Klinik bulgularınız gözden geçirilerek, sahip olduğunuz hastalıklar, kulladığınız ilaç veya suplemanlar öğrenilir.

*Vücut analiziniz yapılarak, vücudunuzdaki kas, kemik, su oranı, yağ, BKI, BMH bakılarak olması gereken ideal değerler hesaplanır.

*Sadece size özel bir beslenme programı hazırlanır. Hedeflenen kilonuza ulaşmanız sizin metabolizmanıza, beslenme programınızı uygulamanıza, sahip olduğunuz hastalıklara ve kullanılan ilaçlara göre değişmektedir.

*Düzenli görüşmelerle sağlıklı kilo vermeniz, kilo almanız, hastalıklarınıza uygun beslenmeniz ve sonrasında korumanız sağlanır.

Diyetisyen Özlem Sert Aydın