Karpuzun Faydaları

En ferahlatıcı en faydalı bir yaz meyvesi olan karpuz sıklıkla tükettiğimiz meyveler arasındadır.  Sayısız faydası olan karpuzu diğer meyvelerden ayıran mucize nedenler;

 *100g. karpuz ortalama 30 kaloridir, diyet yapanların sıklıkla tükettiği bir meyvedir. Ayrıca içeriğinde birçok vitamin ve minerali içeren yegane besinler arasındadır.

 *%90'ı sudan oluşur, vücuttan toksik maddelerin atımını hızlandıran detoks etkisi olan bir meyvedir. Ayrıca yüksek su içeriğiyle yaz sıcaklarında serinletici bir seçenek.

 *Likopen antioksidanı ve citrulin aminoasidini içeren dolayısıyla kalp damar sağlığını koruyucu özelliğe sahip ender besinlerdendir.

 *Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini ve göz sağlığı için faydalı A vitamini içeriği yüksektir.

 *Kanser savaşçısı bir sebze olan domatesten 2 kat daha fazla likopen içeririr. Birçok kanser türüne karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.

 *Potasyumdan zengin olması nedeniyle böbrek sağlığı için faydalıdır. Ürik asit seviyesini düşürür, sodyum atımını hızlandırır, böbreklerde taş oluşumunu önler.

 *Mangan içerir, potasyumla birlikte tansiyonu dengeleyici özelliğe sahiptir.

 *Glisemik indeksi yüksek bir meyvedir, bu nedenle yanında uygun miktarda peynir veya süt veya yoğurtla tüketimi şeker problemi olanlarda ve zayıflama diyeti uygulayanlarda faydalı bir tercih olacak.

Diyetisyen Özlem Sert Aydın